Obilježavanje 30. godišnjice slakovačkog progonstva
Autor: Kristina Kulić, 27. 9. 2021.

Osnovna škola Slakovci pod vodstvom učitelja tjelesne i zdravstvene kulture, Marijana Horvata, obilježila je 30. godišnjicu progonstva Slakovčana te stradanja civila i hrvatskih branitelja. Učenici od 5. do 8. razreda i učitelji sudjelovali su u biciklijadi prema Otoku naziva Put spasa. Cilj je biciklijade bio dolazak do spomen-obilježja na Bosutu, a bicikliralo se putem kojim su protjerani mještani prije trideset godina napustili selo te utočište pronašli u Otoku.

Učenici od 1. do 4. razreda u pratnji učiteljica obišli su spomen-obilježje u središtu sela te Jošine. Napuštanje sela tada bilo je obojeno strahom, patnjom, neizvjesnošću, ali i nadom mještana. Samim time dječji smijeh tijekom vožnje, razgovor i bezbrižnost pokazali su da ta nada za ljepšom budućnošću nije bila uzaludna. Učenici su i učitelji paljenjem svijeća i molitvom kod spomen-ploče postavljene u čast prijateljstvu Otočana i Slakovčana te u spomen na poginule odali počast prošlom vremenu, svim stradalim sudionicima Domovinskoga rata i patnjama svojih obitelji.

Učiteljica Barbara Dujmović