« Rujan 2017 »

24.09.2017. 10:56
U Zagrebu održano robotičko natjecanje WER
Pobjednici World Education Robotics (WER) kupa u Zagrebu putuju u Šangaj na svjetsko finale

Građanski odgoj u školi
Kristina Kulić / datum: 31. 10. 2016. 09:32

[OPŠIRNIJE]

Građanski odgoj i obrazovanje uvodi se na način obvezne međupredmetne provedbe kako bi se u odgoju i obrazovanju pridonijelo punom razvoju građanske kompetencije učenika. Pri tome se polazi od činjenice da su svi predmeti izravno povezani općim pravom na odgoj i obrazovanje ili nekim posebnim pravom koje se jamči svakom djetetu, u svakome od njih se traži razvoj određenih vještina i stajališta odnosno vrijednosti koje više ili manje pridonose ostvarivanju  Građanskog odgoja i obrazovanja.

Izvedbenim školskim programom implementirani su međupredmetni sadržaji u nastavnim predmetima, satima razrednika i izvanučioničke aktivnosti od 1. do 8. razreda koji služi kao dopuna školskom kurikulumu za 2015./2016. školsku godinu.

Preporuke za provođenje Programa međupredmetnih i interdisciplinarnih sadržaja Građanskog odgoja i obrazovanja za osnovne i srednje škole u školskoj godini 2015./2016. koji su pripremili savjetnici Agencije za odgoj i obrazovanje možete pogledati ovdje: https://view.officeapps.live.com/op/view.aspx?src=http://www.azoo.hr/images/strucni2015/Pismo_skolama_-_Gradanski_odgoj_i_obrazovanje_za_sk_god_2015_2016.doc

Kurikulum građanskog odgoja i obrazovanja:

Građanski odgoj i obrazovanje

Građanski odgoj i obrazovanje omogućava mladima da postanu odgovorni i aktivni članovi društva, sposobni djelovati za opće dobro te donositi informirane i promišljene odluke. Građanski odgoj i obrazovanje podrazumijeva usvajanje vrijednosti, stavova i znanja, ali i vještina i sposobnosti kako ta znanja iskoristiti u svakodnevnim situacijama.

Građanski odgoj i obrazovanje u svom sveobuhvatnom shvaćanju obuhvaća dimenzije:

1. DRUŠTVENA kroz koju se razvijaju socijalne i komunikacijske vještine važne za ophođenje s drugim ljudima te vještine nenasilnog rješavanja sukoba.
2.
LJUDSKO – PRAVNA kroz koju se uči o pravima i odgovornostima te kako zaštiti svoja i tuđa prava
3.
POLITIČKA kroz koju se uči o tome kako se u društvu donose odluke, zakoni i drugi propisi, tko se uključuje u taj proces i na koji način, što možemo učiniti da bismo sudjelovali u tim procesima, te kako je ustrojena državna uprava, a kako lokalna i županijska samouprava.
4.
KULTURALNA kroz koju se upoznaje vlastita kultura, prepoznaju doprinosi različitih kulturnih utjecaja na zajednicu te upoznaju druge kulture i razvija međusobno poštovanje.
5.
GOSPODARSKA ili EKONOMSKA potiče na promišljanje o radu, upravljanju financijama i svemu onom vezanom uz ekonomiju i novac.
6.
EKOLOŠKA nas usmjerava na važnost održivog razvoja i čuvanje prirodnih bogatstva.