preskoči na sadržaj

Osnovna škola Slakovci

Login
 

 

 

 

Sigurnost na internetu

 

Dokumenti za prikaz
Dokumenti za prikaz
Brojač posjeta
Ispis statistike od 2. 2. 2012.

Ukupno: 137109
Ovaj mjesec: 1610
Ovaj tjedan: 210
Danas: 19
Vijesti
Povratak na prethodnu stranicu Ispiši članak Pošalji prijatelju
Radionica izrade sapuna u 8. razredu
Autor: Kristina Kulić, 20. 5. 2016.

Učenici 8. razreda su pod satom kemije sa svojom učiteljicom Željkom Cvrković Karloci izrađivali sapune različitih boja i mirisa. O načinu i postupku izrade pročitajte pod opširnije. 


Sapuni se dobivaju reakcijom saponifikacije, odnosnom reakcijom lužine s uljem (ili masti) pri čemu nastaje sapun (sol masne kiseline) i glicerin. Glicerin ili glicerol, po svom sastavu je alkohol. Bezbojna je i bezmirisna gusta tekućina. Glicerin je hidrofilan, privlači vodu, te tako kožu čini vlažnom, mekom i gipkom. Nezamjenjiv je sastojak i jedan od razloga zašto je ručno rađeni sapun toliko bolji od onih iz masovne proizvodnje.

U masovnoj proizvodnji sapuna glicerin se izlučuje iz sapuna zbog njegove visoke ekonomske vrijednosti, kako bi se prodao u drugim, skupljim proizvodima (kremama, losionima, itd.) ili čak drugim industrijama (npr. za proizvodnju nitroglicerina, eksploziva). Tvornice koje masovno proizvode sapun u stvari masovno proizvode glicerin, a sapun je više kao nusprodukt proizvodnje glicerina. Upravo zbog toga, ručno rađeni sapuni, osim što čiste, ugodni su i njegujući za kožu.

Za izradu sapuna koristili smo gotove sapunske baze na bazi glicerina, prozirne, bijele i organske (s dodanim uljima).

Postupak izrade:

1. Baza se izreže na manje kockice.

2. Potrebno ju je rastaliti (otopiti) u mikrovalnoj ili na vodenoj kupelji.

3. U rastaljenu bazu dodavali smo razna eterična ulja koja se namijenjena za kozmetičke proizvode (jasmin, đurđica, božićne mirodije, malina, vanilija, lavanda, ruža i druge) prema vlastitoj želji. Eterična ulja pomalo dodajemo uz neprestano miješanje, kada nam se sviđa miris pare koji izlazi iz baze prestanemo dodavati ulje.

4. Zatim se sapuni bojaju, također smo koristili bŽoje namijenjene za kozmetičke proizvode. Sapune smo bojali u plavu, žutu zelenu, crvenu zlatnu i srebrnu boju.

5. Kada smo postigli željeni miris i boju, sapun je spreman za izlijevanje u kalupe, prije izlijevanja kalupi se pošpricaju 70 % etanolom, kako bi se lakše izvadili iz kalupa, izlivena baza se dodatno pošprica alkoholom kako bi nestali mjehurići.

6. Pravili smo sapune u jednoj boji i sapune u dva sloja odnosno dvije boje. Kod takvih sapuna, prvo se izlije jedan sloj, dobro se ohladi, potom se pošprica alkoholom i izlije drugi sloj.

Željka Cvrković Karloci, učiteljica biologije i kemije

 





[ Povratak na prethodnu stranicu Povratak | Ispiši članak Ispiši članak | Pošalji prijatelju Pošalji prijatelju ]
preskoči na navigaciju