Sadako hoće živjeti
Autor: Kristina Kulić, 25. 11. 2015.

Na satu Hrvatskoga jezika učenici 8. razreda su se, nakon interpretacije lektire, okušali u izradi ždralova origami tehnikom, umjetnošću koja potječe iz drevnog Japana. Neki su bili uspješniji, a neki manje uspješni, ali bilo je dovoljno ždralova za ukrasiti učionicu.

Djevojčica Sadako, glavna junakinja antiratnog romana Sadako hoće živjeti, oboljela je od posljedica zračenja izazvanog bacanjem atomske bombe na japanski grad Hirošimu. Vjerujući u legendu o izradi tisuću ždralova i ozdravljenju, nadala se da će joj se ispuniti želja – želja za životom. Ždralovi žarkih boja simbol su mira i prijateljstva.

Nakon izrade ždralova uslijedilo je pisanje pojedinih pojmova i rečenica japanskim pismima hiraganu, katakanu i kanji. Većini je to uistinu bio izazov, pojedincima se sviđa japansko pismo, ali draža im je latinica. U priloženom videu pogledajte ždralove osmaša koji su se zaista potrudili.

Maša Vulić

Sadako hoće živjeti, Karl Bruckner- lektira - Kizoa Online Movie Maker