Suđenje u 8. razredu
Autor: Kristina Kulić, 6. 2. 2016.

Učenici 8. razreda na satu Hrvatskoga jezika obradili su lektiru Breza na pomalo drugačiji način – u obliku sudnice.

Pogledajte pod opširnije!

Sudilo se Marku Labudanu (Marko Kolak), a tužiteljica (Marija Pavić) je zajedno s Janičinom majkom, gospođom Turković (Marta Lučanin) podigla tužbu po pet točaka optužnice, temeljene na djelu Slavka Kolara. Sutkinja (Maša Vulić) je pozdravila prisutne i pročitala optužnicu, a Markova odvjetnica (Marija Miškić) i tužiteljica su nakon uvodnih riječi redom ispitivale svjedoke. Na suđenje su pozvani svjedoci koji su se zaista uživjeli u svoje uloge, a neki su morali predstavljati obje strane. Svjedočili su tako Janičina majka (Marta), gospodin nadšumar (Nikola Crnjak), Janičina prijateljica (Matea Jambrec), velečasni Nikola, liječnik Ivek (Franjo Bošnjak), Kata Labudan (Gabrijela Barba), Mika Labudan (Franjo), Marena Brezovka (Marta) i Jaga Labudan (Gabrijela). Svjedoci su prije iskaza prisezali na knjigu da će govoriti istinu i samo istinu, onako kako je to pisao Slavko Kolar. Tijekom suđenja tužiteljica i braniteljica su ulagale prigovore, tužiteljstvo je podnijelo i dokaze, a sve to je bilježio sudski službenik Josip Bekavac dok je porota pažljivo slušala svaki iskaz. Sutkinja je nekoliko puta morala upotrijebiti i sudački čekić jer je bilo dobacivanja i komentiranja na pojedine iskaze. Nakon ispitanih svjedoka svjedočio je i Marko Labudan koji se nije smatrao krivim za ono za što ga se optužuje. Porota (Kristina Kulić, Ljerka Pavić i Josip) je na kraju odlučila da je Marko Labudan kriv po svim točkama optužnice i da mora platiti novčanu kaznu Janičinoj obitelji te odslužiti zatvorsku kaznu od 20 godina. Izricanjem presude završilo je suđenje, ali i još jedan uspješno odrađen sat lektire.

Učiteljica Hrvatskog jezika Maša Vulić

Sudnica - Kizoa Online Movie Maker

Glazba: Anđelko Klobučar, Breza (1967.)