Pedagoški kutak na web stranici škole služi kao prostor za informiranje roditelja o važnim aktivnostima i projektima koje pedagoginja provodi s učenicima u školi. U ovom dijelu, roditelji mogu pronaći obavijesti o radionicama, predavanjima i drugim edukativnim programima usmjerenima na podršku učenicima u njihovom razvoju i obrazovanju. Također, pedagoški kutak nudi korisne savjete za roditelje o temama poput odgoja, rješavanja školskih izazova, poticanja motivacije za učenje i razvoja socijalnih vještina, s ciljem jačanja suradnje između škole i roditelja.
Koja je uloga školskog pedagoga?
Podrška učenicima: Pedagog radi s učenicima na različitim razinama, od individualne podrške učenicima s poteškoćama u učenju i ponašanju, do grupnog rada i radionica na teme kao što su razvoj socijalnih vještina, prevencija nasilja, te promicanje zdravih stilova života. Pedagog također sudjeluje u identifikaciji darovitih učenika i osigurava da njihovi potencijali budu prepoznati i razvijeni.
Suradnja s nastavnicima: Pedagog pruža podršku nastavnicima u planiranju i realizaciji nastave, razvijanju kurikuluma, te uvođenju novih pedagoških metoda i strategija u radu s učenicima. Također pomaže u rješavanju izazova u radu s učenicima, savjetujući nastavnike o najboljem pristupu za različite situacije.
Rad s roditeljima: Pedagog je važna poveznica između škole i obitelji. Organiziranjem roditeljskih sastanaka, radionica i savjetovanja, pedagog pomaže roditeljima razumjeti obrazovne potrebe njihove djece i pruža im podršku u suočavanju s izazovima roditeljstva. Pedagog također posreduje u komunikaciji između roditelja i nastavnika kad se pojave problemi.
Planiranje i provedba preventivnih programa: Pedagog organizira i provodi preventivne programe usmjerene na sprječavanje problema u ponašanju, ovisnosti, nasilja u školi, te na promicanje mentalnog zdravlja učenika. Kroz ove programe, pedagog nastoji stvoriti sigurno i podržavajuće školsko okruženje za sve učenike.
Profesionalno usmjeravanje: Pedagog pomaže učenicima u donošenju odluka o daljnjem obrazovanju i karijeri. Organizirajući savjetovanja i informativne susrete, pedagog usmjerava učenike prema izboru srednje škole ili fakulteta, uzimajući u obzir njihove interese, sposobnosti i tržišne potrebe.
Evaluacija i razvoj školskih programa: Pedagog sudjeluje u evaluaciji i unapređenju školskih programa i kurikuluma, s ciljem poboljšanja kvalitete obrazovanja. To uključuje analizu uspjeha učenika, provođenje istraživanja i sudjelovanje u školskim projektima.
U povodu obilježavanja Međunarodnog dana nenasilja, učenici 6. razreda sudjelovali su u radionici pod nazivom „Ne rugaj se“. Tijekom radionice, razgovarali smo o tome kako riječi mogu povrijediti isto kao i fizičko nasilje. Učenici su osvijestili kako širenje glasina, davanje nadimaka i izrugivanje vrijeđa i može se smatrati oblikom nasilja.
Kroz rad u parovima, učenici su raspravljali o situacijama u kojima su se zbog izrugivanja osjećali neugodno i analizirali kako riješiti takve situacije. Na kraju su izradili plakat koji prikazuje ponašanje koje žele i ne žele u svojoj učionici. Svi učenici složili su se s popisom, a plakat će služiti kao podsjetnik na dogovorena pravila – kako bi se osiguralo da se svi osjećaju sigurno i poštovano.
Ova radionica potaknula je važno promišljanje o nenasilju i važnosti pozitivne i podržavajuće atmosfere u razredu.