Projekt SKRIPKO
Autor: Kristina Kulić, 2. 5. 2023.

Učenici 4. i 7. razreda sudjeluju u aktivnostima projekta SKRIPKO.

Cilj projekta SKRIPKO je promocija čitanja, pisanja i same knjige kako u fizičkom tako i u digitalnom obliku kod učenika osnovnih i srednjih škola. Projekt spaja znanstveno-istraživački aspekt obrazovanja s umjetničkim, odnosno kreativnim. Učenici će kroz projekt istraživati o povijesnim osobama iz svoga kraja te kreirati priče/stripove/slikovnice u kojima će na kreativni način izložiti njihova dostignuća i povijesni kontekst likova.

Pod opširnije pročitajte o metodama, nositeljima, projektnim partnerima i glavnim aktivnostima projekta.

Naši učenici su izrađivali slikovnicu o Josipu Runjaninu, što ćemo prezentirati našim mještanima na promociji, nakon što knjiga izađe iz tiska.

Korištene metode filozofije s djecom (stvaranje filozofske zajednice istraživača u razredu) potiču razvijanje brojnih vještina kod učenika, a neke od njih su: razvijanje kritičkog mišljenja, individualni i timski rad u istraživanju i analiziranju prikupljenih materijala, promocija zajedništva i različitog mišljenja te razvijanje kreativnosti, vokabulara i izražavanja. Učenici su uključeni u svim fazama projekta - od prvih radionica u kojima osvještavaju važnost knjige za našu civilizaciju i vrstu, te koliko je samo pisanje i čitanje utjecalo na formiranje današnjeg svijeta – sve do završne faze projekta, odnosno izrade knjige i promocije radova. U projektu je uključeno pet osnovnih škola i dvije srednje škole. Drugi ravnopravni cilj ovog projekta je popularizacija hrvatske kulturne i znanstvene baštine. U svim centrima u kojima će se provoditi projekt (Osijek, Pučišća, Slakovci, Omiš, Vis, Zadar, Pula) učenici će uz pomoć voditelja istraživati o jednoj osobi iz hrvatske povijesti. Važnost projekta leži u činjenici da su brojni znanstvenici/ce i književnici/ce zanemareni u formalnom obrazovanju ili su naprosto zaboravljeni u moru drugih, poznatijih ličnosti. Stoga, ovaj projekt putem brojnih aktivnosti potiče učenike na nove načine razumijevanja naše povijesti. Uz to, učenici su uključeni u svim kreativnim fazama projekta pa čak i u završnoj koja pokriva pripremu promidžbenih materijala i moderni menadžment, odnosno plan i agendu promocije projektne knjige (zbornika učeničkih radova) i to u realnom i digitalnom svijetu u kojemu će učenici sami osmisliti kampanju za promociju vlastitih rezultata projekta.

NOSITELJ PROJEKTA:

Udruga “Mala filozofija” (Hrvatska)

PROJEKTNI PARTNERI:

OŠ Slakovci,

OŠ Frana Krste Frankopana, Osijek,

OŠ Pučišća,

OŠ Josipa Pupačića, Omiš

OŠ Vis

Prirodoslovno-grafička škola Zadar

Škola primijenjenih umjetnosti i dizajna Pula

CILJEVI PROJEKTA:

Popularizacija hrvatske kulturne i znanstvene baštine